Općina Okučani u suradnji sa Zajednicom žena "Katarina Zrinski " Brodsko-Posavske županije danas je organizirala "Okrugli stol" povodom obilježavanja Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama. Sudjelovale su državna tajnica Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Margareta Mađerić,predsjednica županijske zajednice žena „Katarina Zrinski“ ujedno i saborska zastupnica Ljubica Maksimčuk, v.d.ravnateljica Centra za socijalnu skrb Nova Gradiška Vesna Peterlik i Ivana Šarić policijska službenica za mladež i obradu kriminaliteta Policijske Uprave brodsko-posavske pri PP Okučani.Državna tajnica Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Margareta Mađerić ističe kako je nasilje nad ženama najrašireniji oblik ugrožavanja temeljnih ljudskih prava (pravo na život, pravo na privatnost i obiteljski život, pravo na zaštitu dostojanstva, pravo na dom, pravo na slobodu izražavanja, pravo na život bez mučenja i nečovječnog postupanja i dr.), no, ipak, najveći broj nasilja ostaje neregistriran.
U Hrvatskoj svakih 15 minuta jedna žena je fizički zlostavljana. Poražavajuće su to brojke koje bi trebalo češće iznositi u javnost, ako ne zbog pobuđivanja svijesti u javnosti kako je svaki oblik nasilja neprihvatljiv i treba ga prijaviti, onda zbog sjećanja na tri žene čiji je život nasilno prekinut 22. rujna 1999. godine.Cilj navedenog događaja je umrežavanje svih nadležnih državnih tijela, a kako bi koordinirano iznašli zajednički odgovor u sprječavanju svih oblika nasilja nad ženama,ističe načelnik Okučana Aca Vidaković.
Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama, obilježava se sutra 22. rujna svake godine u cijeloj Hrvatskoj u spomen na tri žene ubijene na zagrebačkom općinskom sudu 22. rujna 1999. godine, kada je tijekom brakorazvodne parnice policajac Mato Oraškić ubio sutkinju Ljiljanu Hvalec, suprugu Gordanu Oraškić i njezinu odvjetnicu Hajru Prohić, a ranio zapisničarku Stanku Cvetković. Datum spomendana odredio je Hrvatski sabor odlukom od 15. listopada 2004.
U obrazloženju prijedloga odluke koji je Vlada uputila Saboru navedeno je da se u Hrvatskoj nasilje nad ženama, posebice fizičko, najčešće događa u obiteljskoj zajednici, koja bi trebala biti najsigurnije okruženje. Većina žrtava obiteljskog nasilja osobe su ženskog spola, a počinitelj obiteljskog nasilja najčešće je bračni ili izvanbračni suprug ili bivši suprug, a iza njih slijede otac žrtve ili njezin sin.
Osnovni cilj Nacionalnog dana jest senzibiliziranje društva na problematiku nasilja nad ženama te slanje jasne poruke da se nasilje ni u kakvom obliku ne tolerira.
Od inauguracije Nacionalnog dana donesen je zakonodavni okvir koji potiče društvo i institucije na intenzivno bavljenje ovim problemom te na njihovu međusobnu suradnju i aktivnost.Osim toga nužno je osigurati dostupnost informacija o mogućnostima zaštite, pomoći i podrške osobama koje doživljavaju takav oblik nasilja.
Nacionalni dan obilježava se tradicionalno polaganjem vijenca i paljenjem svijeća na Općinskom građanskom sudu u Zagrebu, mjestu gdje se zbilo ubojstvo triju žena i pokušaj ubojstva još jedne žene. U drugim gradovima ovaj se dan obilježava mimohodom i prigodnim programom.
Žrtve obiteljskog nasilja u Republici Hrvatskoj se mogu obratiti za podršku i pomoć na broj 116 006- Nacionalni pozivni centar za žrtve kaznenih djela i prekršaja. 116 006 linija je besplatna, anonimna i dostupna svakim danom od 0-24h. Autor: Radio "Bjesak" Okučani / Izvor: Facebook/RadioBljesakOkucani